Özcan Aladağ

ABDURRAHMAN KÜTÜK’E YANIT GİBİ


Özcan Aladağ
30 Eylül 2021 Perşembe 08:17

Geçtiğimiz aylarda Kozanlı Öğretmen Abdurrahman Kütük, belediye meclis toplantısına katılarak orada bir konuşma yapmıştı. Bu konuşmasında ‘Kozan’da Ermenilerin fırınlarda Türkleri yaktığı şehir efsanesidir. Yok öyle bir şey’ ifadelerini kullanmıştı.

Aslında var olan gerçeği gölgelemekti bu olay. Tabi tepkiler yükseldi. Tepkilerden sonra Kütük geri adım atmadı!

Çukurova Üniversitesi Rektörü Meryem Tuncel Hanım ve üniversite yönetimi, ücretli okutmanlık yapan Abdurrahman Kütük hakkında soruşturma başlatmıştı. Bu soruşturmanın akıbeti ne oldu? Bilmiyorum ama bir sonuç çıkacağını da sanmıyorum! Onu da peşinen belirteyim.

Kozan’da tepkiler yükselince Türk Tarih Kurumu’nun eski Başkanı Yusuf Halaçoğlu konuya müdahil oldu ve Kozan’a giderek Ermenilerin Türkleri yaktığı fırının önünde açıklamalarda bulundu.

Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan ise orada bir açıklama yaparak ‘Bu fırını ve yaşanan olayları gelecek nesillere aktarmamız lazım. Bunun için bu fırının önüne bir yazı asarak burasını ziyarete açacağım’ dedi.

Sözünde de durdu.

ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımlamasının ardından Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, 1915 olaylarında birçok Müslüman ve Türkün katledildiği, ibadethanelerinin kurşunlandığı ve fırınlarda Türklerin yakıldığı Kozan ilçesinde, Ermenilerin zulmünü belgelemek üzere mezalimin yaşandığı fırını, Türkçe İngilizce tabelalar astırıp ziyaretçilere açtı.

Aslında bu fırın ve yaşanan olayların gelecek nesillere aktarımı Öğretmen Abdurrahman Kütük’e yanıt gibiydi! Kütük’ün bundan ders alması gerekiyor.

Yıllarca atalarımızdan, büyüklerimizden bebeklerin diri diri yakıldıklarına ait bilgileri alarak büyüdük. Ama bunu Türkler yapmış gibi lanse ettiler yıllarca. Bu fırın kimin kimi diri diri yaktığını özetliyor tek kelime ile.

Yusuf Halaçoğlu’na ve tüm duyarlı insanlarımıza teşekkür edelim.

Kazım Özgan’a da bir hatırlatmada bulunmak istiyorum bu vesile ile. Kozan’a Ermeni Mezalimi Anıtı dikme sözü verdi. Bu söz hala gerçekleşmedi. Sayın Kazım Özgan’ın bu sözü yeniden hatırlayarak bu işi de fazla uzatmadan belediye meclis gündeminden geçirerek maliyeti de fazlaca miktar tutmayacak olan bu anıtın biran önce Kozan’a kazandırılmasını bekliyorum.

Haydi, başkan göreve!


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık