Özcan Aladağ

BU ZAM OLMADI ARKADAŞ!


Özcan Aladağ
22 Mayıs 2021 Cumartesi 08:59

Millet ekonomik sıkıntılardan inim inim inliyor. Tencerelerde pişen yemek, gramlarla alınan ürünleri ile kaynar oldu. Onu da bulan var, bulamayanlar var.

Memlekette herkes Ramazan ayında yardımlar yapmaya başladı. Çünkü görüyorlar etraflarındaki aç ve susuz insanları. Onlara yardım etme ihtiyacı duyuyorlar. Paket gıda dağıtımı, kart ile alışveriş gibi.

Pandemi nedeniyle esnaf rezil durumda. Kepenk kapattılar aylarca, iş yok. Masraf ve borç çok. Getirilen iyileştirmeler ise devede kulak.

Çıkın sokağa bir anket yapın. Öyle uzun boylu anket yapmaya gerek yok. Eşinize, dostunuza, mahallenizdeki insanlara, sokağınızdaki komşunuza sorun. Ekonomi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sorusunun ardından alacağınız cevaplara bakın ve kararı siz verin. Durumun ne olduğunu görün ki bizlere de hak verin.

İki gün önce pandemi nedeniyle esnafın durumunu iyileştirmek için 3 ve 5 bin liralık yardım paketi müjdesi verildi. Daha Resmi Gazete’de bu yardımlara ait karar yayınlanmadan akaryakıttaki ÖTV miktarları artırıldı. Ortalama 50 ile 65 kuruş arasında değişen fiyat artışı anında yansıdı pompa fiyatlarına.

Akaryakıta zam demek, iğneden ipliğe her şeye zam demek. İnsanlar zaten alım güçlerinin düşmesi nedeniyle yerlerde sürünüyor. Bir de zam haberi…

Bu zam olmadı arkadaş!

Veriyorlar, alıyorlar. Anında görüntü…

Dolmuşçu esnafı ile görüştüm bu konuyu. Zamların size yansıması nedir? Ne bekliyorsunuz olumsuzluk olarak? Dedim. Aldığım yanıt netti. “Korona nedeniyle zaten iş yok. Dolmuşlar boş, müşteri yetersiz. Akaryakıt olarak aynı güzergâhta az da yolcu taşısak, çok da taşısak aynı akaryakıtı yakıyoruz. Bir de zam gelince biz bittik, tükendik diyorlar.”

Durum ortada. Akaryakıttaki ÖTV miktarlarını artırınca devlete kazanç sağlıyorsunuz ama bu zammın altından halkınız kalkamıyor ise amacınıza ulaşmış olmuyorsunuz ki! Böyle de bir gariplik var.

Kemer sıkmayı bizlere tavsiye edenleri eleştirenlerin bugün geldikleri duruma bakarmısınız. Nereden nereye…

Şimdi bu akaryakıt zammından sonra dolmuş esnafı kalkıp ücretlerde zam istese, örneğin hatta yolcu taşıma ücretleri 4 lira olsun dese, biliyorum ki kıyamet kopar. İnsanlar anında tepkilerini ortaya koyarlar. Hükümetin yaptığı zamma karşı ise maalesef bu kadar duyarlı değiliz!

Ben kendi adıma bu ÖTV zammının akaryakıta getirilmesinin iğneden ipliğe her şeye zam olarak yansıyacağı için doğru olmadığını düşünüyorum. Dönüşü var mı? Elbette var. Rakamı yükselten Hükümet, gerisin geri çekebilir. Hem de şu pandemi günlerinde çekerse çok iyi olur.

Hatlardaki dolmuş sayısını azaltmaya başladı durak yöneticileri. Bana göre de haklı. Ortada yeterli yolcu yok. Dolmuş boş gidip boş geliyor. Akaryakıt zamlanıyor, hatta fazla araç olunca kimse dolmuş esnafına aferin demiyor.

Belediye de hatlardaki araç sayısını azalttı. Ortadaki mağduriyet yurttaşa yansıyor böyle olunca da…

Esnafın banka borçlarını soran yok. Bunların nasıl ödeneceğini hesap eden yok. Önce destek sözü, ardından ise vergi artışı ve zam yansıması…

Aklımıza mukayyet ol Allah’ım…

Bu gidişat hiç de iyiye gidiş değil…

 

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık