Özcan Aladağ

NİCE HEYECAN DOLU BAYRAMLAR DİLEĞİYLE


Özcan Aladağ
24 Nisan 2021 Cumartesi 08:43

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı heyecanını yaşayamadan kutladık. Buruk bir kutlamaydı bu kutlama. Lakin elde olmayan sebeplerden dolayı zaruretten kaynaklı buruk kutlamayı ev kapanıp kutlamış olduk!
Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920’de açılmış ve Türk halkı bu tarihte egemenliğini ilan etmiştir. Atatürk, 23 Nisan 1924’te ‘23 Nisan’ gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiş, bu tarihten 5 yıl sonra ise 23 Nisan 1929’da bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır.
İlk olarak 1979 yılında altı ülkenin katılımıyla uluslar arası boyutta kutladığımız bu milli bayramımız artık dünya çapında büyük değer görmekte ve her yıl ortalama kırk ülkenin katılımıyla uluslar arası bir çocuk şenliği şeklinde devam etmekteydi. Ta ki korona illetine kadar…

Atatürk, bugünü tüm dünya çocuklarına armağan etmekle ne güzel bir iş yapmıştır ki meyvelerini günümüzde görüyoruz.

Bütün dünya çocuklarının kaynaşıp arkadaş olduğu ve insanlığın temelini attığı gün dostluk, arkadaşlık ve sevginin doyasıya yaşandığı gündü 23 Nisan. Bütün dünya çocuklarına armağan edilen dünyada tek bayram, bizim bayramımızdır.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, millî birliğimizin kenetlenmiş bir ifadesidir.
Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğini cumhuriyet çocuklarına emanet eden Atatürk diyor ki: “Türk çocuklarındaki kabiliyet her milletinkinden üstündür. Türk kabiliyet ve kudretinin tarihteki başarıları meydana çıktıkça, büsbütün Türk çocukları kendileri için lâzım gelen hamle kaynağını o tarihte bulabileceklerdir. Bu tarihten Türk çocukları bağımsızlık fikirlerini kazanacaklar, o büyük başarıları düşünecekler, harikalar yaratan adamları öğrenecekler, kendilerinin aynı kandan olduklarını düşünecekler ve bu kabiliyetle kimseye boyun eğmeyeceklerdir.”

Öyle de olacaktır Dünya ayakta kaldığı sürece.

Türk Milleti olarak milli ve manevi duygularımıza koruyup yaşayarak Cumhuriyeti ve değerlerini sonsuza kadar ayakta tutacağız.

Buna kararlıyız, azimliyiz.

Bu duygularla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nız kutlu olsun.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık