Özcan Aladağ

ABDULLAH ÇALIŞKAN İLE SİYASET ÜZERİNE


Özcan Aladağ
17 Ocak 2014 Cuma 11:42

Ak Parti'nin bir dönem milletvekilliği yapan ve bugün MHP'nin Seyhan Belediye Başkan Adayı olan Abdullah Çalışkan ile siyaset üzerine uzun bir görüşme yapma imkânı bulduk.
Eksik olmasınlar, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret ederek adaylık sürecinden başlayarak bugüne kadar gelinen noktada tüm gelişmeleri bizlere aktarma fırsatı buldu. Bugün bir basın buluşması gerçekleştirip tüm bu düşünceleri gazeteci meslektaşlarımızla paylaşacağını söyleyen Çalışkan'ın sıcak ve samimi açıklamalarından okuyucularıma bazı aktarmak istediğim konular olacağı için bu yazımı Sayın Çalışkan'a ayırdım.
Çalışkan'a adaylık serüvenini sorduk.
O da hiç çekinmeden anlatmaya başladı. ‘Ak Parti'nin Büyükşehir Belediye Başkanlığı için resmi başvurum olmadı. Temayül ve anketlerde ismim çıkınca haliyle potansiyel aday adayı gibi gözüktük. Bir başka arkadaşı tercih ettiler. Ben de MHP'den gelen teklif üzerine burada politika yapmak ve Seyhan'dan aday olmak istedim. Süre içinde bazı gelişmeler oldu. Aylar öncesinde yola çıkan aday adayı arkadaşlarım ile teşkilat bazında yaşanan gelişmeleri az çok Adanalı biliyor. Tercih benden yana kullanılıp bana aday olmam istenince bu görevi de seve seve kabul ettim' sözleriyle özetledi Çalışkan yaşanan gelişmeleri.
Kendisinin İstanbul'da olduğu gün adaylığının tebliğ edildiğini ve bugün ise aday olarak basın mensuplarının karşısında durduğunu söyledi.
Çalışkan'a Seyhan'daki Ak Parti tabanının ve genelde Adana'daki eski partililerinin yaklaşımlarını sordum aday ilan edildiği gün itibariyle. 
Çalışkan ‘Milliyetçi ve muhafazakâr tabanın Ak Parti ve MHP içindeki isimleri çok farklı isimler değil. Bu taban birbirine uzak da değil. Ben aday olduğumda Ak Parti içinde sevinenlerde oldu, üzülenler de oldu. Sevinenlerin neden sevindikleri ortada... Üzülenlerin de bizlere olan inanç ve güvenleri için ayrıca teşekkür ediyorum. Siyaset uzun soluklu iştir. Ben politika yaptığım her dönem iyi irdelendiğinde her zaman mazlumun yanında oldum. Haksızlığa uğrayanların yanında oldum. Benim için partisi, rengi, dili, menşei önemli değil. Önemli olan insan olması ve yanında olmamı gerektiren bir haklı talebinin olmasıdır. Ben böyle politika yaptım. MHP tabanı ise beni inanın bağrına bastı. Suyun toprakla buluşması gibi olduk sanki. Bundan dolayı da çok mutluyum, gururluyum' cümleleri döküldü Çalışkan'ın ağzından.
Seyhan Belediyesi'nin çalışmalarını değerlendirmesini istediğimizde kalp kırmadan yaşanan gelişmelere işaret edip ‘dünü geride bıraktık. Hesap soracak olan bizler değiliz. Hesap soracak olan merciler zaten hesabı sorar. Onlar da önce hukuka, sonra ise Allah'a hesap verirler. Ben önümüze bakıp Türkiye'nin beş büyük ilçesi orasında yer alan Seyhan'ın kaderini kurtarmak, bu kente hizmet etmek için yola çıktım. Seyhan'ın kaynakları Seyhan'ın mutluluğu için yeterlidir. Önemli olan bunu kullanabilmek' sözleriyle de sürtüşme yaratacak hiçbir noktaya temas etmeden projelerini anlattı.
Abdullah Çalışkan'ı oldukça kararlı gördüm. Seviniyordu aday olduğu için. Bu kente, bu kentliye hizmet borcunun olduğunu düşünerek söylüyordu bunları.
Milliyetçi Hareket Partisi'nin geçen dönem seçimleri kazanan parti olduğunun altını çizip oyların yeniden sayılması nedeniyle seçimlerin Ak Parti'ye doğru yöneldiğini Adanalının bildiğine değindi Çalışkan. 
Bu kez seçimleri ‘Allah'ın izni ile' kazanacağız diyerek gerekçelerini de sıralamayı ihmal etmedi.
Abdullah Çalışkan'ın Ak Parti'nin tabanından kendisine önemli derecede oy geleceğini ve yıllarca birlikte politika yaptığı arkadaşlarıyla bu seçimi kazanacağına inanıcını gördüm, kulağımla duydum. 
Elbette her aday gibi Çalışkan'da iddialı. Çalışkan'ın bu yerel seçimlerde adaylığı en fazla Ak Parti'ye zarar verecek. Çalışkan'da Ak Parti'nin adayının kim olduğuna değil, kendisinin halka projelerini anlatarak seçim kazanmaya çevirmiş gözünü.
Projelerini önümüzdeki günlerde halk ile paylaşacak. Seyhan'ın kurtuluşu için kentsel dönüşümden söz edip bu noktada yapılması gerekenleri anlatır iken kaynak konusunda da ‘Seyhan'ın geliri kendisine yeterlidir' sözüyle iyi bir etüt yaptığını söyledi.
Çalışkan'ın ÇGC'yi ziyareti sırasında onda gördüğüm en önemli tespitim ve bende bıraktığı izlenim ‘bu sefer MHP kazanacak' sözleriydi.
Geçmiş geçmişte kaldı, Ak Parti defteri kapandı izlenimiydi.
Bir hesaplaşma gününe doğru yol almaydı.
Bütün bunları okuyucularımla paylaşmak istedim. 
Daha detaylı bilgilerini de önümüzdeki günlerde fırsat olur ise siz kıymetli okuyucularımızla paylaşacağım. Kalın sağlıcakla.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık