Özcan Aladağ

Çıkmadık candan ümit kesilmezmiş!


Özcan Aladağ
16 Aralık 2013 Pazartesi 00:12

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olmasını istediği isim açık ve net olarak karşımızda duruyor. ‘Aytaç Durak’

80 yaşına merdiven dayamış Aytaç Durak’ın tek bir hırsı ve beklentisi kaldı. O da ‘Ak Parti karşısında seçim kazanarak intikam almak’…

CHP’nin de tek alternatifi ‘Adana’da seçim kazanmak’ olunca Kemal Kılıçdaroğlu’nun bürokrasi kafasıyla yönettiği CHP’sinin önünde Durak resmen bir engel gibi duruyor.

Kazanması yüzde yüz kesinmiş gibi gösterilen, kamuoyu önünde pompalanan Aytaç Durak’ın akıbeti 22 Aralık tarihinde yapılacak olan Parti Meclisi toplantısında belli olacak. 22 Aralık tarihine kadar da ‘Durak, çıkmadık candan ümit kesilmez’ sözünden hareketle boş durmadan çalışacak ve aday olmak isteyecek.

Cumhuriyet Halk Partisi’de Durak aday yapıldığında yaşanacakları birilerinin Kemal Kılıçdaroğlu’na anlatması gerekiyor.
Tabandaki bu infiali Kemal Bey seçim boyunca Adana’da kalarak giderecek değil!

22 Aralık tarihi CHP açısından ‘Adana’da isyanın başladığı’ bir tarih olabilir. Bunu yazın bir kenara.

Şayet Durak aday yapılır da seçmenin önüne getirilir ise ‘Durak’tan beklenti içinde olan sayısı 100’ü geçmeyen simsarlara nur yağar’. Haricindekiler ise isyana kalkıp ‘CHP’ye resmen ders verir’.

Hazırlıklar bu aşamada… İstifaların ardı arkası kesilmez. Ankara’da Durak’ı Adana’nın başına musallat etmeye çalışanlar da sanırım o tarihte kaçacak yer ararlar…

Xx

 

CHP’nin merdivenlerinden çıkmayanlar

Cumhuriyet Halk Partisi Adana İl Başkanı Orhan Sümer bir açıklama yaparak siyaseti ekmek kapısı olarak görmediklerini, gençlik kollarından yetişerek gelen ve CHP terbiyesi alan bir siyasetçi olduğunu belirtip biraz da sitem etti.

Sitemi sanırım son günlerde kamuoyunda ‘Orhan Sümer’de Aytaç Durak’ın aday olmasını istiyor’ şeklide ortaya atılan iddialardı. Dün siyasi düşünceleri ne ise bugün de siyasi düşüncelerinin o olduğunu kaydeden Sümer, ‘dönek değiliz’ diyecek kadar da dolu olduğunu ortaya koydu.

Sümer’in açıklamalarında bir ayrıntı vardı ki ben bu ayrıntıyı önemsiyorum. Orhan Sümer, ‘Tüm Adana kamuoyu bilmektedir ki partim baraj altında kaldığında Cumhuriyet Halk Partisinin merdivenlerinden dahi çıkmayanlar olmuş iken, biz yine partimize sadık kalarak ve partimizi terk etmeyerek Cumhuriyet Halk Partisi’ne ve ilkelerine sahip çıktık’’dedi.

Kimdi bu partinin merdivenlerinden yukarıya çıkmayanlar?

Bugün bu bilgi kirliği içinde değişik spekülasyonların oluşmasını sağlayan ‘simsarlar mıydı?’ diye sormak istiyorum.

Orhan Sümer adaylar için ‘partimizden birisi olsun’ diyor.  Bu açıklama ‘Aytaç Durak ve Zihni Aldırmaz’ı bağlıyor’ aslında. Sanırım bu ikili için yapılmış olan bir açıklama bu.

Sümer, siyasete yeni bir deyim daha ekledi.

Kabasa tosuncukları…

‘Tarlada izi olmayanın harmanda sözü olmaz, ben ve il örgütüm, Cumhuriyet Halk Partisine yıllardır emek vermiş, sahada mücadele eden aday adaylarımızla yolumuza devam edeceğimizi defalarca görsel ve yazılı medyaya aktarmama rağmen, siyasi istikbal ve rant peşinde koşan bir takım kasaba tosuncuklarının gerek partimizi gerekse İl Örgütümüzü yıpratmaya yönelik kampanyaları doğruyu yansıtmamaktadır.’ sözleriyle KASABA TOSUNCUKLARININ varlığından bahsetti Sümer.

CHP’nin merdivenlerinden çıkmayanlar ve kasaba tosuncukları…

Şimdi bu açıklama üzerinden bir yorum yaparak bir yere varmaya çalışmış olsak hata yaparız. Sözün sahibi olanın açık ve net olması gerekiyor. Sümer’in açıklamasında dediği üzere ‘bizim duruşumuzu herkes bilir, biz açık ve netiz’ diyor ya Sayın Sümer. Partinin merdivenlerinden çıkmayanlar ile kasaba tosuncuklarını da açıklamış olsa ne kadar güzel olurdu değil mi?

22 Aralık tarihine kadar Orhan Sümer’in de başı daha çok ağrıyacak şu aday belli olmadığı sürece. Bereket versin şurada bir hafta kaldı…

Xx

Kurtarıcı aramayacağız

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Çukurova İlçe Teşkilatı net bir açıklama yaparak Aytaç Durak’a ve diğer ithal adaylara ihtiyaçlarının olmadığını belirtti.

İlçe Başkanı başta olmak üzere yönetim kurulu üyeleri de Durak’a karşı tavırlarını ortaya koydular. ‘İstemiyoruz’ diyerek isyan eder duruma gelen ilçe örgütlerinin bu sesini genel merkezler duyarlar mı bilemem ama şu duruşu, şu açıklamayı birilerinin dikkate alması gerekiyor.

‘ Kurtarıcı aramayacağız. ANAP'ı, AKP'yi,  MHP'yi dolaşan, hiç birini memnun etmeyen Aytaç Durak'ı CHP için kurtarıcı görmek olsa olsa öz güven eksikliğidir. Biz Atatürk'ün partisiyiz, CHP'yiz. CHP'de nitelikli kadrolar her zaman vardır. Toplanacağız, birleşeceğiz, Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanacağız.’

Bu özgüven ve dik duruşu biraz da Ankara’dakiler sergileyebilmiş olsa…

Xx

Kaymakamlığın dağıttığı kömürleri satıyorlar

Kışta kıyamette kömür ihtiyacı olan fakir vatandaşlara devlet eli kömür dağıtılıyor. Bu kömürleri alanlar da ne hikmet ise araçlarla taşıyarak başkaca yerlerde satıyorlar!

Sosyal Yardımlaşma Vakıfları aracılığıyla yapılan bu yardımlar da anlam kazanmayarak yerine ulaşmıyor.
Yakıp ısınmak amacıyla kömür alanların kömürü satarak elde ettiği para ile gerisin geri nasıl ısınmaya çalıştıklarını da inanın merak ediyorum. O zaman da şunu düşünüyorum. Bu kömürü alan kişiler bir şekilde kendilerini parti kanalıyla acındırıp kömür alacak duruma getiren kişiler. Aslında kömüre ihtiyaçları yok. Aldıkları kömürü satarak para kazanıyorlar.

Resmen bunu düşünüyorum.
Kaymakamlıkların vakıflarının biraz daha ince eleyerek sık dokuyup gerçek ihtiyaç sahiplerine kömürleri vermeleri noktasında çalışma yapmalarını buradan talep edelim.
Emniyet mensubu kardeşlerimize de bu anlamda iş çıkarmayalım…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık