Özcan Aladağ

DAVA AÇILINCA KAZANILMIYOR ÖZVEREN!


Özcan Aladağ
24 Mart 2014 Pazartesi 09:21

Şu siyasilere aklım ermiyor vallahi. Haklarında iki satır yazı kaleme alsan soluğu mahkemede alıyorlar.
‘Bana ve kişilik haklarıma ihlal var' diyerek ceza ve tazminat davası açıyorlar.
Şükür olsun ki, adalet sisteminde haklıyı ayırt edecek hâkimlerimiz mevcut. Eğer onlar da olmasa halimiz harap.
Büyükşehir Belediyesi'nin Ak Partili Meclis Üyesi şu bir dönem de Koza A.Ş'de görev yaparak bazı iddialara maruz kalan Bülent Özveren ve onun açtığı şikâyetten söz edeceğiz sizlere bugün.
Adana Büyükşehir Belediyesi'nin Ak Partili Belediye Meclis Üyesi Levent Özveren ve eşi Müge Sürmeli Özveren tarafından gazeteciler Özcan Aladağ ve Aytekin Uçar aleyhine açılan '50 bin liralık manevi tazminat davasında' kaybeden taraf Levent Özveren oldu. Yerel mahkeme, yapılan haberin basın özgürlüğü kapsamına girdiğine ve değerlendirme yapılır iken de haberin içeriğinin güncel olduğuna karar vererek adeta Özveren'e tokat gibi yanıt verdi.
Ekim 2011 tarihinde Günaydın Gazetesi'nde ‘Özveren ve eşine 10'ar ay hapis cezası' haberde Ak Partili Belediye Meclis Üyesi olan Levent Özveren'in ve turizmci eşi Müge Özveren'in 100.Yıl Mahallesi'ndeki kaçak villaya ait bilgiler ve alınan hapislik cezası kamuoyuna duyurulmuştu. Bu haberden sonra Levent ve Müge Özveren Asliye Hukuk Mahkemesi'ne gazeteciler Özcan Aladağ ve Aytekin Uçar hakkında 50 bin liralık manevi tazminat davası açtı.
Yerel mahkeme olan Adana 3.Asliye Hukuk Mahkemesi 2011/1040 esas ve 2012/717 sayılı kararı ile davacı konumundaki Levent ve Müge Özveren'in hakkında Adana 1.Asliye Ceza Mahkemesi'nin 2009/722 sayılı kararının bulunduğu ve bu karar ile imar kirliliğine neden olmak ve mühür bozmak suçunda cezalandırılması amacıyla dava açıldığına, yargılamalar sonrasında Özveren çiftine TCK'nın 37/1 maddesi delaletiyle 184/1 maddesi uyarınca da 10 ay hapis cezası ile cezalandırılıp hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verildiğine işaret etti.
Gazetecilerin yapmış olduğu haberin basın özgürlüğü kapsamına girdiğine ve değerlendirme yapılır iken de haberin içeriğinin güncel olduğuna karar vererek adeta Özveren'e tokat gibi yanıt veren Adana 3.Asliye Hukuk Mahkemesi sanık gazeteciler Aladağ ve Uçar'ın beraat etmelerine karar verdi. Bu karardan sonra Özveren çiftinin mahkeme kararını temyiz ederek Yargıtay'a başvurdukları öğrenildi.
Kendisine dava açtıktan sonra da bir avukat arkadaşımın yazıhanesinde söylemiştim. ‘Habere dayanak bilgi ve belgeler haberin içeriğinde mevcuttur. Bu davayı kaybedersiniz. Size yakışan bu davayı geri çekmektir' demiştim.
Levent Özveren ise avukatı ile görüşerek davayı geri çekeceğini söyleyip sonra da çekmemişti.
Sağlık olsun diyerek davayı takip ettik.
Kazanan taraf biz olduk. Sayın Özveren Yargıtay'a temyize göndermiş dosyayı. Elbette hakkıdır, bunu da yapacak. Oradan da inşallah gerekli yanıtı alır...
Memlekette gazetecilerin yazdığı haberler siyasilerin işine gelmeyince hakaret ve iftira atmış oluyoruz!
Lakin mahkemeler öyle söylemiyor, değil mi Sayın Özveren.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık