Özcan Aladağ

İŞ BİLEN MECLİS ÜYESİ OLMAK


Özcan Aladağ
31 Aralık 2013 Salı 17:17

Yerel seçimler öncesinde belediye başkan adaylarının kimler olacağı yönünde meraklı bekleyiş sürer iken bir kısım siyasiler de belediye meclis üyeliğine talip olup bu yarışa katıldılar.
Bu meclis üyelerinin listeye girme savaşı önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak ve o zaman daha büyük fırtınalar kopacak. Adana buna hazırlıklı olmak durumunda.
Önceki gün belediye meclis üyesi olarak halen Büyükşehir'de görev yapan iki siyasi ile yolda karşılaşıp ayaküstü sohbet ettik. Konu meclis üyeliğine ve yeniden aday olup olmamaya geldi dayandı. Partilerin bu dönem meclis üyelerini daha dikkatli seçmeleri gerektiği yönünde tespitlerimi ortaya koyar iken bu meclis üyeleri de kendi düşüncelerini dile getirip ‘bu belediye meclislerinde tecrübe sahibi meclis üyelerinin bulunması gerekir. Yoksa yeni seçilen belediye meclis üyeleri işi öğrenene kadar iş işten geçer!' diye tespitlerde bulundular.
Elbette bu söze katılıyorum. Lakin bunun da bir çözümü var diyerek arkadaşlara izah etmeye başladım.
‘Halen belediye meclis üyesi olarak görev yapan isimlerden hiçbirisini yeni başkan adayları listelerine yazmazlar. Belki aralarında yazacakları kişi sayısı birkaç tane olabilir. Diğer isimlerin yazılmaması gerekir. Bu mecliste deneyimli meclis üyesi olması fikrine katılıyorum. Lakin bunu ihdas edebilmek için halen görev yapan meclis üyelerine gerek yok. Önceki dönemlerde görev yapmış ama daha sonra meclis üyeliği listesine yazılmamış, rüştünü ispat etmiş, dürüstlüğü ile herkesin beğenisini kazanmış isimler bu dönem listeye alınır ise o deneyim sorunu böylelikle çözülmüş olur. Örneğin CHP'den Yüksel Erdoğan, MHP'den Emrah Tülü gibi diye başlayan cümlelerle derdimi anlattım.'
Onlar da ‘elbette bu sorun değil. Olması gerekenlerdir. Olabilir' diyerek biraz da suskun bir şekilde yanıt verdiler.
İlçe belediyelerinde deneyimli isimler ile bu sorunu çözmeye talip olan belediye başkanlarının gerçekten bu dönem işi zor. Çünkü belediye meclis üyeliği bu dönem çok daha değerli olacak. Büyükşehir Yasası'ndan sonra meclis üyeliğinin kıymeti bir o kadar daha arttı.
Ne diyelim... Aday olanlara kolay gelsin efendim.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık