Seyhan
Özcan Aladağ

SORUMLUSU ORTADA YOK DEMİŞTİK


Özcan Aladağ
7 Ocak 2014 Salı 12:21

Adana Büyükşehir Belediyesi'nin keyfi kaldırım ve kavşak düzenlemelerine inceleme başlatıldı. İçişleri Bakanlığı'ndan görevlendirilen 2 mülkiye müfettişi, Fen İşleri Daire Başkanlığı mühendislerinin ifadesine başvurdu.

Bizim açımızdan sevindirici bir gelişme.

Kamunun parasının bu şekilde harcanmasının önüne geçilmesi adına 10 Aralık günü gazetemizdeki köşe yazımızda konuyu dile getirip yetkilileri göreve davet etmiştik. Şükürler olsun ki bu memlekette hesap soran merciler var.

Kentin hemen her yerinde devam eden kaldırım ve kavşak düzenlemelerinin usulüne uygun yapılmadığı şikâyeti üzerine harekete geçen İçişleri Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi'ndeki işleri incelemesi için 2 mülkiye müfettişi görevlendirdi. İddiaya göre, kaldırım ve kavşak düzenlemesi işlerini ihale yerine doğrudan temin usulü ile yaptığı belirlenen Fen İşleri Daire Başkanlığı'nda incelemesini sürdüren müfettişler, doğrudan temin işlerde imzası bulunan 7 mühendisin ifadesini aldı.

Yapılan incelemelerde, aynı işlerin ihale edilmek yerine, doğrudan temin yöntemiyle, belediyeye yakın isimlere verildiği öğrenildi. Mülkiye müfettişleri, Fen İşleri Daire Başkanlığı'ndaki incelemelerini sürdürüyor.

Peki, biz o tarihte neler yazmıştık. İsterseniz bir hatırlayalım ve o tarihli yazımızı aynen yayınlamış olalım.

‘SORUMLUSU ORTADA YOK'

Adana Büyükşehir Belediyesi'nin her defasında ‘ortak akıl' sloganını diline tespih eden Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, prestijli sokaklar yapma uğruna Büyükşehir Belediyesi'ni resmen zarara soktu. Bu zararın kim tarafından karşılanacağı sorusuna yanıt aranır iken Adana Valiliği'nin konuyla ilgili olarak soruşturma açması bekleniliyor.

OTOPARK İPTAL!

Kent merkezindeki Ziyapaşa Bulvarı ile Atatürk Caddesi'ni birbirine bağlayan Mithat Saraçoğlu Caddesi ile MADO Sokağı'nda prestijli mekân uygulamasını başlatan Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, başına geleceklerden habersiz uygulama için önce talimat verip çalışmaları başlattı. Bu uygulama ile kaldırımlar genişletilip otoparkları kaldıran Zihni Aldırmaz, bölgedeki esnafın daha çok dışarıya masa ve sandalye atmasına kapı aralığı bıraktı. Lakin hesap etmediği bir tepki ile karşılaştı. Otoparkların kaldırılması ile esnaf ve buradaki konutların sahipleri ‘araçlarımızı nereye park edeceğiz' diyerek tepki gösterdiler. Esnaflar da araç parkı yapılmaması nedeniyle işsiz kaldı. Esnaf toplanıp eylem yapacaktı ki Zihni Aldırmaz'ın bundan haberi oldu. Esnafa haber gönderip ‘eylem yapmayın, hatamızdan geri döneceğiz. Bu uygulamadan vazgeçip yeniden eski konumuna getireceğiz' dedi.

VALİLİK SORUŞTURMA AÇACAK MI?

Şimdi sormak gerekiyor. ‘Bu uygulama ile Büyükşehir Belediyesi'ni zarara uğratmıyor musunuz? Sizin hatanız yüzünden oluşan bu görev zararı, belediyeyi zarara uğratmanın faturasını kime ödeteceksiniz? Adana Valiliği'ne buradan kamu zararı oluşmasına neden olan uygulama nedeniyle suç duyurusunda bulunmak istiyoruz. Belediye meclis üyelerine de açık çağrımızı yenileyerek konuyu mecliste soru önergesi ile gündeme getirip kamuoyu ile bu yanlışlığın maliyetin karşılanması noktasında kendinizi görevli hissedecek misiniz? Halen aynı yanlışlık Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nin bulunduğu Gazeteci Mustafa Gümüşdamla Sokağı'nda da devam ediyor. Yarın ileriki günlerde bu bölgenin esnafı da aynı şikâyette bulunacak. Orada da otoparkı iptal ettiniz. İkinci bir görev zararını önleme adına Gümüşdamla Sokağı'ndaki yanlışlığa da dur diyecek misiniz?

İşte bunları yazdık. Bugün ise yetkili merciler konuyu araştırıyor. Bakalım bu konuda nasıl bir sonuç ortaya çıkacak. Hep birlikte izleyelim diyorum.YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık